Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tys. osób żyje z otępieniem, w tym 300 tys. z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat. Im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji.

Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc, bo brak im podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje. Osoby żyjące z chorobą otępienną potrzebują być traktowane jak równoprawni współobywatele, którzy chcą być aktywni, zaangażowani, potrzebni i obdarzeni szacunkiem. Ich zachowania i umiejętności mogą się różnić w zależności od wieku lub stopnia zaawansowania choroby, ale zawsze potrzebują i mają prawo do życia w przyjaznym, życzliwym dla nich środowisku, w którym czują się bezpiecznie i mogą liczyć na pomoc innych. Żeby stworzyć im takie warunki, konieczna jest edukacja społeczna.

Kampania informacyjna „Alzheimer – rozumiem – wspieram” ma na celu: wzrost świadomości społecznej o specyfice choroby otępiennej, wcześniejsze diagnozowanie choroby, poprawę dostępu do leczenia oraz zapewnienie chorym i ich opiekunom odpowiedniego wsparcia.

 

 

 

Przydatne linki:

Choroba Alzheimera <– kliknij aby zobaczyć

Testy senioralne <– kliknij aby zobaczyć

Załączniki:

kliknij aby otworzyć –> Broszura potrzeba chorych

kliknij aby otworzyć –> Ulotka Alzheimera